Rozstęp mięśni brzucha. Częsta przypadłość po ciąży. Przyczyny, objawy, leczenie

Rozstęp mięśni brzucha  (Diastasis recti)  jest niestety stanem często ignorowanym przez kobiety. Jest to problem, który wymaga większej uwagi, dlatego każda kobieta po urodzeniu dziecka powinna sprawdzić, czy nie występuje u niej taka przypadłość.

Co  powoduje rozstęp mięśni brzucha?

Mięsień prosty  jest najbardziej zewnętrznym mięśniem brzucha. Składa się z dwóch części połączonych kresą białą. Rozejście się tych mięśni spowodowane jest nadmiernym rozciąganiem zarówno w kierunku do przodu jak i w bok, co spowodowane jest ciążą lub nadmiernym zwiększeniem obwodu brzucha.

Skutki rozstępu

Oddzielone mięśnie są słabymi mięśniami, nie mogą wykonywać swoich obowiązków wspierania pleców i narządów. Aby osiągnąć silny rdzeń, mięśnie muszą być blisko siebie. Boczne rozciąganie tkanki łącznej powoduje, że staje się ona cieńsza i słabsza. Najczęstszymi skutkami są:
ból pleców, przepuklina jamy brzusznej, zła postawa, opadanie dna miednicy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia i wzdęcia.

Czy można zamknąć diastasis recti w każdej chwili?

Tak, chodzi o wzmocnienie tkanki łącznej, a to możesz zacząć robić w odpowiednim dla siebie czasie.

Czy kiedykolwiek jest za późno, aby zamknąć mięsień?

Nie, nigdy nie jest za późno na pracę nad powrotem normalnej budowy mięśnia. Mitem jest, że możesz tylko zaraz po urodzeniu dziecka zacząć walkę z tą przypadłością, ciąża jest jedną z przyczyn, także kiedy zechcesz zacząć ćwiczenia, zależy tylko od ciebie.

Jak zbadać rozstęp mięśni brzucha?

Zanim przystąpisz do pomiaru odczekaj ok. 4 – 6 tygodni od porodu. Jest to okres obkurczania się macicy i zmniejszeniu stężenia hormonów krążących we krwi.

Połóż się na plecach, ugnij nogi. Ułóż  palec wskazujący i środkowy jednej ręki nad pępkiem, drugą rękę podłóż pod głowę. Wykonaj wznos klatki, tzw. „brzuszek”. Utrzymuj go, a jednocześnie sprawdzaj palcami stan kresy białej na całej jej długości od pępka w górę i w dół. Zwróć uwagę na jej:

 • szerokość – norma to 1-2 palce. Powinnaś czuć, że Twoje palce są ściskane przez mięśnie. Im węższa przerwa między mięśniami, tym lepiej.
 • głębokość – im mniej zapadają Ci się palce w głąb brzucha – tym lepiej. Jeśli wyczuwasz pod palcami trzewia (jelita), prawdopodobnie kresa jest uszkodzona
 • opór – jeśli kresa jest np. na szerokość 2 palców, ale tkanki nie pozwalają Ci się zapaść w głąb, to prawdopodobnie kresa nie jest uszkodzona, lecz jedynie poszerzona. Jeżeli nie czujesz oporu, a jedynie jakby cienką skórę – kresa jest prawdopodobnie uszkodzona.

Przeciwwskazania dla kobiet z obecnym rozejściem mięśnia prostego:

 • brzuszki – klasyczne brzuszki, gdzie nie aktywizuje się głębokich mięśni brzucha
 • ćwiczeń na piłce leżąc tyłem,
 • niektóre pozycje jogi, które rozciągają brzuch np. pies z głową w górę, mostek,
 • podpory – szczególnie te z prostymi nogami są bardzo obciążające dla przedniej ściany brzucha,
 • nożyce oraz wszelkie ćwiczenia z prostymi nogami uniesionymi nad powierzchnię,
 • pompki bez aktywizacji głębokich mięśni brzucha
 • podnoszenie ciężarów
 • silny kaszel bez wcześniejszego zabezpieczenia – w tym celu ułóż swoje ręce po skosie na swoim brzuchu, złap się mocno po bokach, tak aby podtrzymać i zbliżyć do siebie obie części brzucha podczas kaszlu,
 • oddychanie torem brzusznym.

Ćwiczenia mające pozytywny wpływ:

 • napięcia mięśnia poprzecznego brzucha – mają zarówno wpływ na zmniejszenie się rozejścia kresy, jak również na zmniejszenie dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
  – oddychanie torem piersiowym ze zwróceniem szczególnej uwagi na wydech i zbliżenie się żeber do siebie
 • ćwiczenia w podporach z nogami zgiętymi z napięciem głębokich mięśni brzucha (w późniejszym okresie)

Zapraszam na RehaPilates – we wtorki o 20:15 i piątki o 19:15. Zajęcia te skupiają się właśnie na domykaniu rozstępu mięśni brzucha i nie ma tam ćwiczeń, które mogą pogłębiać problem.

Skąd mam wiedzieć, że moja diastaza jest zamknięta?

Zamknięcie diastazy polega na leczeniu tkanki łącznej, tkanka łączna jest płytka, kiedy wkładasz palce w celu jej sprawdzenia i nie idą w dół tak głęboko, to znaczy, że tkanka łączna staje się płytsza, a mięśnie zaczynają się łączyć .

Facebook